Dzisiaj odpowiemy na pytanie, dlaczego należy przewymiarować instalację fotowoltaiczną względem mocy nominalnej falownika?
W Polsce, liczba słonecznych godzin wynosi ok. 1600, z czego jedynie 15% to godziny o pełnym nasłonecznieniu. Przy natężeniu promieniowania równym 1000 W/m² moduły PV nagrzewają się powyżej 25 °C, przez co ich moc się obniża o ok. 15–20% względem mocy nominalnej. Moduły wytwarzają energię z mocą nominalną zaledwie przez kilkanaście, kilkadziesiąt godzin w roku. W pozostałych okresach osiągana przez nie moc jest znacznie niższa.
Jeśli zastosujemy falownik większy niż moc modułów, będzie on permanentnie niedociążony. Wyższe sprawności działania, uzyskujemy przy obciążeniu powyżej 10% mocy nominalnej falownika, a więc zastosowanie większego inwertera może generować straty. Jeśli jednak ktoś myśli o rozbudowie swojej instalacji – np. instalacja na połaciach wschodniej i zachodniej, na dwóch stringach, które podłączone będą pod 1 MPPT – i zastanawia się nad zakupem większego falownika, nie powinien się tymi stratami zbytnio martwić.
Co się stanie, gdy moc modułów będzie większa niż moc nominalna falownika, a warunki pogodowe będą sprzyjać generacji energii? Nie uszkodzi się?
Falownik nie będzie przetwarzał więcej energii, niż wynosi jego moc maksymalna wyjściowa – nastąpi ograniczenie mocy wyjściowej.
No comments yet.